Persoonilugu:

Ene Männe: „Nahka ei saa muuta nooremaks, küll aga säilitada…“

SkinOwner blogi tutvustab teile parimaid kosmeetikuid ja koolitajaid ning nende mõtteid ilumaailmast koos soovitustega kauni naha säilitamiseks. Mida teha, et nahk oleks hoitud? Oma mõtteid jagab teiega kosmeetik-koolitaja Ene Männe.

Saame esmalt tuttavaks. Räägi endast veidi. Kust sa pärit oled ja kuidas sa ennast teistele iseloomustaksid.

Ma olen suvepealinna tüdruk. Enda kohta on kõige raskem midagi öelda (mõtleb natuke). Ma olen töökas. Ma olen heade kätega. Mul on kuldsed käed. Võib öelda, et ma olen elus pidanud saama julgeks. Kuna ma tegelesin nooruses tantsimisega, siis tantsida oli minu jaoks normaalne, aga esineda teiste ees mitte. Aga seoses oma koolitajatööga olen ma pidanud muutuma julgeks. Kui sulle täna öeldakse, et mine lavale ja tee stand-up’i, siis sa lähed ja teed. Koolitaja töö suures plaanis just selline stand-up täpselt ongi.

Kosmeetiku töö tundub mulle väga suures osas inimestega suhtlemise töö. Kas sa pead end heaks suhtlejaks, arvestades, et sageli ollakse meie laiuskraadil väga tagasihoidlikud ja kinnised. Ka kliendina just.

Tööd tehes suhtlen palju ja püüan olla võimalikult hea suhtleja, aga kodus võin ma olla kaks päeva täielikus vaikuses, nii et ma ei suhtle ega helista mitte ühelegi inimesele. Viimased seitse aastat olen töötanud rohkem koolitajana, suhtlemist on olnud palju ja see on äärmiselt oluline. Seal ei ole seda kohta, et paned suu kinni ja oled lihtsalt vait.

Aga kelleks väike Ene saada tahtis?

Mul oli vahepeal põhikooli lõpus mõte, et ma hakkan kokaks ja õpin kokandust. Õnneks oli mul väga hea vene keele õpetaja, kes mu põhjalikult ette võttis ja selgeks tegi, et kuhu sa ometi lähed, endal on ju prillid ja nendega läheb köögis uduseks (hakkab naerma). Nii et lõppkokkuvõttes läksin ma keskkooli keelte eriklassi hoopis. Aastaid hiljem, kui ma olin juba kosmeetik ja olin meditsiinikooli ära lõpetanud, toimus meil klassikokkutulek. Meie vene keele õpetaja tõi meile seitsmendas klassis kirjutatud kirjandid ja kujutad ette, ma olin seitsmendas klassis kirjutanud, et mina tahan saada kosmeetikuks. Ma ei tea, kust see tuli.

Millal sa teadlikult hakkasid selle poole vaatama, et iluvaldkond on see, millega enda tulevik siduda?

See oli meditsiinikooli teisel kursusel.

Oled sa kodunt saanud kaasa mõned nipid emalt või vanaemalt, kuidas enda ilu eest hoolitseda?

Kusjuures üldse mitte. Ema on mul pärit väikselt saarelt ja ennast eriti ei värvinud. Mingi huulepulk ja ripsmetušš tal kindlasti olid, aga see oli ka kõik. Pigem oli mu tädi selline, kes käis juuksuris ja maniküüris. Meeles on see, kuidas 85.aastal käisime oma tantsugrupiga Venemaal Moskvas ja sealt ostsin enda esimese lauvärvi, kus oli kolm värvi: valge, helesinine ja pruun. Nendega siis võõpasin ennast.

Kas sa seda mäletad, millal ise hakkasid oma välimuse eest hoolt kandma?

Siis, kui punnid hakkasid tulema. Täna on poes kõik asjad olemas, mida nahahoolduseks vaja võib minna. Mina õppisin sel ajal, kui tegime koolis ise näovett alkoholi baasil. Varem me kosmeetikutena tegime ja segasime paljud kreemid ja näohooldustooted ise valmis. Tellisime baaskreemi ja segasime sinna näiteks apteegitõrva sisse. Kui esimesed AVONi maskid tulid, vaatasime, et ohoo, saab esimest valmis maski kasutada.

Kuidas sa ise enda naha eest hoolitsed?

Võtan meigi igal õhtul maha, aga kui rääkida näiteks koorimistest või maskidest, siis seda võiksin teha tihedamini. Aga ma kasutan palju erinevaid seerumeid ja erinevaid kreeme. Me ei saa oma nahka muuta nooremaks, kui ta on, aga me saame hoida teda sellel tasemel, kus ta on. See on nagu treeninguga, ajad end heasse vormi, aga, kui selle ära jätad, on vorm läinud. Nii on ka kreemidega. Ostad endale kalli kreemi, aga sa pead seda pidevalt kasutama. Näonaha hooldus on pidev töö, et hoida seda toonuses.

Meenub sulle mõni naljakas või tragikoomiline juhtum oma koolitaja või kosmeetiku-elust?

2000-ndate aastate alguses oli saade Kaunis Kaunimaks, kus ma pidin rääkima Matis’i nahahooldussarja meestele mõeldud hoolitsusest. Valmistasin tekstid ette, õppisin neid pähe ja oli üks sõna „mageveejärvede settemuda“, mida ühe maski puhul kindlasti kasutama pidin. Kordasin ja tuupisin. Ja kui oli vaja see kaamera ees välja öelda, oli see täielikult meelest läinud. Mis sõna see nüüd oli (hakkab naerma).

Räägime veel su elust koolitajana. Kas sa vahel mõtled koolitust läbi viies, et tegelikult see töö pole kõigile ja mõni inimene ei peaks iluvaldkonnaga tegelema?

See on väga õigustatud küsimus, nii tõesti on, et mõnele inimesele sobib kosmeetiku elukutse enam kui teisele. Oluline pole niivõrd see, kui kaua keegi asjaga tegelenud on, vaid kui palju keegi ennast käeliselt arendanud on. Kosmeetikul, kes on 20 aastat teinud ühte massaaži ja töötanud ühe brändiga, on raske ümber õppida. Olen kohanud ka kosmeetikuid, kes kardavad inimesi. Sellisel juhul soovitan mina laiemalt vaadata ja mõnda muud ametit proovida.

Milliste brändidega sa täna tööd teed ja kuidas neid iseloomustaksid? Mis teeb need brändid eriliseks? Kas igavene ilu on nüüd käeulatuses?

Täna on minu brändid Swissline, Sampar ja Anne Semonin.

Swissline on Šveitsi rakukosmeetika, mis keskendub puhtale tulemusele. „Enne ja pärast“ võrdlus on selle sarja puhul väga suur, kui mõne protseduuri läbid. Sa näed silmaga nahal erinevust. Ma alati toon näitena, et minu nahale meeldib näiteks puhas biokeemia. Tavaline porgandiõli täna sobib mu nahale, aga homme enam mitte. Mida rohkem see porgand on peenemaks hakitud ja minu rakkudele paremaks tehtud, seda parem see minule isiklikult on. Swissline on vanusele 25+, mil välimuses hakkavad vaikselt tooni andma langev lõuajoon, silmakortsud, huulekortsud.

Anne Semonin on mängulisem. Ideaalne kõigile, kes tahavad enda jaoks rohkem aega võtta. Ta on lõhnavam, saad segada erinevaid essentse.

Samparil on jälle selline reklaamlause, et „Beauty Cannot Wait“. See bränd on suunatud pigem nooremale sihtrühmale. Neil on tooteid, mida teistel sarjadel pole. Näiteks vistrikupulk.

Ka hinnaklassilt on need kolm samuti väga erinevad.

Need kolm brändi on praegu mu täielikud lemmikud, sest neis igaühes on nii palju erilist ja omanäolist.

Hetkel olengi ma keskendunud nende Eestis tutvustamisele ja kosmeetikute koolitamisele, kes neid brände oma hoolitsusprotseduurides kasutama hakkavad. Kes soovib samuti brändidega lähemalt tuttavaks saada, et nendega tööd teha ja oma hoolitsusse kaasta, võtke ühendust SkinOwneriga.

Kes soovib Swissline, Sampar ja Anne Semonin brändidega lähemalt tuttavaks saada, et nendega tööd teha ja oma hoolitsusse kaasta, võtke ühendust SkinOwneriga.

— Ene Männe
Massive Presence Website